Maakunnan matkailuhankkeet

Maakunnassamme on tällä hetkellä käynnissä tai käynnistymässä erilaisia matkailuhankkeita. Alta näet hankkeiden tavoitteet ja yhteyshenkilöt.

Voit tutustua kaikkiin hankkeisiin myös täältä.

Destination SMEs

Pohjois-Karjalan maakuntaliitto

Toinen vaihe 04/2019-03/2021
Tiina Hyvärinen ja Pekka Huovinen tiina.hyvarinen@pohjois-karjala.fi ja pekka.huovinen@pohjois-karjala.fi

Hankkeen tavoitteena on tehostaa alueellisia kehittämistoimenpiteitä niin, että ne tukevat paremmin matkailualan pienten ja keskisuurten yritysten kilpailukykyä ja elinvoimaa.

Lue lisää

Kasvua ja yhteistyötä Keski-Karjalan matkailuyrityksille

Keski-Karjalan Kehitysyhtiö Oy

1.3.2020-31.5.2021
Lari Turunen lari.turunen@keti.fi

Tavoitteena on syventää Keski-Karjalan matkailutoimijoiden yhteistyötä luomalla toimijoiden kesken oma matkailullinen identiteetti Keski-Karjalaan,
koota alueen palvelut helposti
löydettäviksi ja ostettavaksi
verkosta sekä ammattimaistaa alueen matkailuelinkeinoa.

Lue lisää

Matkailu Goes Global

Business Joensuu Oy

1.9.2020-31.12.2022
Jarmo Kauppinen jarmo.kauppinen@businessjoensuu.fi

Päätavoitteina on hakea matkailuun
kasvua KV-markkinoilta ja kotimaasta,
kasvattaa matkailuinvestointeja ja kehittää yritysverkostoja.

Lue lisää

Sisältöä kulinaristisille kulttuurista (Kulku-hanke)

ProAgria Itä-Suomi Oy

1.4.2019-30.9.2021
Marjatta Pikkarainen marjatta.pikkarainen@maajakotitalousnaiset.fi

Hankkeen päätavoitteena on liittää Via Karelia -reitti osaksi eurooppalaista kulttuurireittiä vahvistamalla ja kehittämällä alueen matkailupalveluita.

Lue lisää

Invest In Lieksa

Lieksan Kehitys Oy LieKe

1.8.2020-31.7.2022
Heikki Rusanen heikki.rusanen@lieksankehitys.fi

Hankkeen tavoitteena on käynnistää merkittäviä matkailukohteiden rakennusinvestointeja Lieksassa, erityisesti niillä
alueilla, joilla on investointivalmiita kohteita tarjolla.

Lue lisää

Kohti tulevaisuutta – Yritystoiminnan edellytysten parantaminen COVID-19 epidemian yli

Keski-Karjalan kehitysyhtiö Oy

15.4.2020-31.12.2020
Risto Hiltunen risto.hiltunen@keti.fi

Tavoitteena on Keski-Karjalan matkailun, majoitus- ja ravitsemistoiminnan sekä kaupan ja palvelualojen mikro- ja pienyritysten olosuhteiden turvaaminen epidemian yli.

Lue lisää

Matkailun parhaaksi – Kontiolahden alueen matkailuyritysten kv-osaamisen ja näkyvyyden parantaminen

Kontionloikka Oy

1.4.2020-30.6.2022
Jarkko Peiponen jarkko.peiponen@kontiolahti.fi

Tavoitteena on kehittää Kontiolahden kunnan alueen matkailuyritysten toimintaedellytyksiä, osaamista ja yritysten välistä yhteistyötä.

Lue lisää

Urheilun suurtapahtumien parhaaksi

Kontionloikka Oy

1.6.2020-31.12.2021
Jarkko Peiponen jarkko.peiponen@kontiolahti.fi

Hankkeen tavoitteina on laajasti kehittää kisaorganisaation toimintaa ja suoraviivaistaa suurtapahtumien järjestämiseen liittyviä toimintoja.

Lue lisää

Kalevala – mytologiasta arvoa liiketoimintaan

Karelia Ammattikorkeakoulu Oy

1.3.2020-30.6.2022
Anne Ilvonen anne.ilvonen@karelia.fi

Hankkeessa luodaan aineettomien kulttuurisisältöjen kaupallistamispolku työkaluksi olemassa olevien matkailu- ja palvelualojen yritysten liiketoiminnan kehittämiseen.

Lue lisää

Kontiolahti Ecological Sport Resort

Kontionloikka Oy

1.3.2019-31.12.2020
Annu Ahonen annu.ahonen@kontiolahti.fi

Kontiolahti Ecological Sport Resort
-hankkeen tärkeimpänä tavoitteena
on mahdollistaa investoinnit, joilla
rakennetaan yksi maailman
ekologisimmista matkailukohteista.

Lue lisää

Parasta Rääkkylää – Uudistuvaa elinvoimaa Keski-Karjalaan

Keski-Karjalan kehitysyhtiö Oy

1.6.2019-31.12.2021
Tanja Lamminsalo tanja.lamminsalo@keti.fi

Hankkeessa pyritään edesauttamaan koko Keski-Karjalan seudun elinvoimaisena pitämistä, kohdentaen hankeresursseja elinkeinoelämän näkökulmasta haasteellisessa murrostilanteessa olevaan Rääkkylän kuntaan.

Lue lisää

Karelia CBC-hankkeet | Karelia CBC projects

Karelia CBC on rajanylittävän yhteistyön ohjelma, jolla lisätään alueen vetovoimaisuutta. Alta näet listauksen Venäjän Karjalan kanssa yhteistyössä tehdyistä kansainvälisistä matkailuhankkeista, sekä niiden tavoitteet ja yhteyshenkilöt.

Voit tutustua hankkeisiin myös täältä.

Karelia CBC is a cross-border cooperation programme creating an attractive region for people and business. Below you can find the objectives and contact information of international travelling projects made in a cooperation with the Republic of Karelia.

You can read more about the projects here.

Big Music for Small Cities

ANO ”Directorate of the festival and cultural events of the Republic of Karelia”

01.02.2020-31.01.2022
Anna Maria Kupiainen annamaria.kupiainen@joensuu.fi

Improved collaboration practices in the field of music art presentation and promotion through cross-border capacity building activities and cross-sectorial initiatives.

Lue lisää – More information

Education for Sustainable Water Use

Swedish-Karelian Business and Information Centre

15.10.2018-30.9.2020
Liudmila Vesikko ljudmila.vesikko@ymparisto.fi

Launching a system of efficient water use education in Petrozavodsk, Joensuu and Kitee.

Lue lisää – More information

InterActive History

Creative Industries and Cultural Tourism Development Fund

8.10.2018-30.9.2020

Creating and introducing new interactive museum services based on the local cultural identity.

Lue lisää – More information

Kantele Goes Global! Ground Zero

Budgetary Institution ”The Karelian National Song and Dance Ensemble Kantele

1.1.2019-31.8.2021
Pekka Suutari pekka.suutari@uef.fi

Increasing the diversity of kantele music and its presentation with new forms of cross-border activities.

Lue lisää – More information

Promotion of local film capacities for regional development of the bordering territories of the Republic Karelia and Finland

Karelian Cinematographers’ Union

13.12.2018-30.11.2020
Perttu Mutka perttu.mutka@businessjoensuu.fi

Creating an operational model unlocking the potential of the Republic of Karelia and North Karelia as a strong area of film culture.

Lue lisää – More information

Culture Open – Creating Culture Together

Karelian Regional Institute of Continuing Professional Education of Petrozavodsk State University

18.10.2018–31.12.2020
Henna Karhapää henna.karhapaa@joensuu.fi

Improving inclusive cultural services in Joensuu and Petrozavodsk for vulnerable social groups.

Lue lisää – More information

Green Nature Based Solutions in Tourism to reduce negative impact on the environment

Karelian Regional Institute of Continuing Professional Education of Petrozavodsk State University

18.10.2018-31.03.2021
Sergey Koshlev koshelev@krimil.karelia.fi

Enhancing environmental effectiveness of tourist enterprises in the cross-border region through ecological and economically sound solutions.

Lue lisää – More information

Kalitka: the development of cross-border gastronomic tourism

Institute of Economics of the Karelian Research Centre of the Russian Academy of Sciences

1.11.2018 – 31.10.2020
Paavo Raappana paavo.raappana@karelia.fi

Developing cross-border gastronomic tourism for social and economic benefit of the territory by linking cross-border enterprises on the basis of cultural heritage in the national cuisine.

Lue lisää – More information

Museums in focus: development of cultural services for Chinese tourists

Budgetary institution ”The Museum of fine arts of the Republic of Karelia”

01.01.2020-31.12.2021
Tatiana Saltykova saltykova@artmuseum.karelia.ru

Museum services and products for Chinese travelers are available at the regional level.

Lue lisää – More information

Sustainability Under Pressure: Environmental Resilience in natural and cultural heritage areas with intensive recreation

Non-profit Partnership ”Centre for Problems of the North, Arctic and Cross-border Cooperation” (North-Centre)

15.10.2018-30.9.2020
Kyösti Tuhkalainen kyösti.tuhkalainen@metsa.fi

Improving environmental resilience of the target areas of the project.

Lue lisää – More information

Carfts ID: Northern Crafts ID: Identity Development of Northern Crafts

Association of Ethno-Cultural and Heritage Organizations-ECHO

1.1.2020-30.6.2022
Sanna Iskanius sanna.iskanius@uef.fi

Improved capacity and increased possibility to start and develop handicrafts related business in the program area.

Lue lisää – More information

Improving the water quality for local use of water resources and ecological state in the cross-border rivers Koitajoki and Tohmajoki

Finnish Environment Institute

1.4.2020-31.12.2022
Ilkka Pirhonen ilkka.pirhonen@ymparisto.fi

Created preconditions for improvement of ecological state and water quality in the cross-border rivers Koitajoki and Tohmajoki.

Lue lisää – More information

Karelian Wellness

Karelia University of Applied Sciences

1.1.2020-31.12.2021
Riikka Simonen riikka.simonen@karelia.fi

Increased business and interaction in wellness service sector across the Karelian border.

Lue lisää – More information

PRO TROUT-Prospering native brown trout and local fishing professions

Metsähallitus, Wildlife Service Finland

01.03.2020-31.12.2022
Raisa Nikula raisa.nikula@metsa.fi

Fisheries of Lake Pyaozero are utilized, controlled and managed in a way that amends erosion of fish biodiversity in the border area and makes fishing-based nature tourism a sustainable income option for the local people.

Lue lisää – More information

Theatre Cross-Roads

State National Theatre of the Republic of Karelia

9.10.2018-30.9.2020
Tiina Ynnilä tiina.ynnila@venajaseura.com

Increasing the diversity of competitive theatre services oriented to family and youth work in the Republic of Karelia and North Karelia.

Lue lisää – More information